Víte, že si někteří lidé uchovávají nejen pohlednice, které jim zašlete z dovolené na Jadranu, ale i svatební oznámení? Mohou k vám pak jednou zavítat po dvaceti letech na návštěvu s kartonovou krabičkou, vysypou z ní některé své fotografie z cest napříč Evropou, a mezi nimi se objeví to, co vás udiví a mile překvapí. Možná, že si ani nevybavíte, jak vlastně vaše původní oznámení vypadalo, a tak si budete připadat jako „Alenka v říši divů“.
Tradiční nebo netradiční – návrh svatebního oznámení se vždy odvíjí od toho, zda jsou novomanželé povahy spíše konzervativní, anebo raději volí ryze nestandardní postupy. Těmi tradičními jsou například květinové motivy a ornamentální výzdoba, s pozlaceným či stříbřitým fontem a běžným textem, který stroze oznamuje váš záměr trávit spolu zbytek života. Chcete-li se však zaměřit na něco výjimečného a nezvyklého, popusťte uzdu své fantazii a využijte některých známých tiskárenských fíglů:
Nezvyklé písmo – na zlatou barvu ozdobného fontu jsme si již přivykli, ale co když to tentokrát pojmete velkoryse a písmo bude zcela odlišné a nápadné, připomínající váš životní styl? Vytvořte si svůj vlastní návrh například s kyticí růží a s rudou barvou textu, aby ladila s barvou květů. Anebo pokud jste například vyznavači jezdectví, hlavním motivem mohou být koně, jejich hnědá barva srsti a v téže barvě i samotné písmo.
Neobvyklý tvar – proč nemít tvar oznámení, připomínající nějaký vámi oblíbený předmět či žánr, například roztažená křídla motýla či letícího ptáka, tvar koruny košatého stromu, historického vozidla atp.?
Nápaditý text – kdo je nadaný textař, mohl by svatebnímu oznámení vtisknout podobu vtipného dialogu, který snoubenci vypouští z úst do textových bublin. V každé bublině bude uvedeno to podstatné – kdy a kde se chcete brát, a hlavně proč jste se k tomuto kroku rozhodli. Takto pojatá oznámení se velmi dobře pamatují, podobně jako některé dialogy českých filmových komedií.