Je faktem, že klíče má každý z nás. S jejich pomocí si odemykáme či zamykáme domov, mnozí pak mají i ty od zaměstnání. Je však jasné, že jejich ztráta představuje poměrně značné nebezpečí, že nás někdo vykrade, o tom, že my sami se nedostaneme domů, ani nemluvě. Proto není divu, že se je snažíme nosit zabezpečené tak, aby se riziko jejich ztráty minimalizovalo.
Způsobů, jak toho dosáhnout, je mnoho. Jednou z těch, které jsou považovány za zdaleka nejbezpečnější, jsou klíčenky na krk. Většinou se jedná o šňůrky či pásky různé tloušťky, opatřené karabinkou. Na ní se pak klíče přicvaknou.
Je jasné, proč tento způsob riziko ztráty značně minimalizuje. Možnost, že by nám šňůrka sklouzla přes hlavu, je minimální. A i kdyby ano, s největší pravděpodobností bychom si toho všimli. Proto se nabízí otázka, proč tento způsob dospělí příliš nepoužívají.
Důvodů je hned několik, avšak tím hlavním je hrdost. Většina z nás totiž považuje nošení klíčů na krku za znak, že jsme příliš nezodpovědní, než abychom je měli například v tašce, a to nám přijde ponižující. Je to samozřejmě hloupost, neboť nikde není psáno, že jsme v takovém případě nezodpovědní. Zkrátka to jen znamená, že nám to přijde jako to nejlepší řešení.
Dále je tu fakt, že nechceme při každém kroku chrastit. A to je validní argument, avšak zkušenosti ukazují, že situace není ani zdaleka tak horká. Pokud zrovna neutíkáte, věřte, že zvonit klíči rozhodně nebudete. Nemusíte se tedy tohoto rizika obávat.
V neposlední řadě je však nutné zmínit i bezpečnostní riziko. Pokud totiž máte na krku šňůrku s klíči, může vás s její pomocí případný útočník poměrně snadno uškrtit. To však platí i o každém silnějším řetízku, a při pohledu na statistiky vidíme, že takovýchto případů rozhodně mnoho není.
Proto by bylo dobré normalizovat nošení klíčů na krku i pro dospělé. Není to totiž žádná hanba, jak by se mohlo zdát, nýbrž šikovné bezpečnostní opatření. A jako na takové bychom se na ně měli dívat.